Kolla vädret idag – sök på din ort

Väder i t.ex. Malmö, Umeå eller Paris – timme för timme och tiodagarsprognoser.

Foto: SVT

Nästa vecka kommer regnet.

Uppdaterad
Publicerad

I dag: Chans till 20 grader

Med fronter på kollisionskurs blir det ganska molnigt väder. Men helt utan solchans är vi inte och närmst Östersjön kan temperaturen närma sig 20 grader. Kalluften över Danmark är inte långt borta och när värmen försvinner kan den eventuellt göra det till ljudet av åska.

I kväll: Molnigt

Risken för åska består under kvällen och det kan lokalt bildas kraftiga regnskurar på kallfronten. I övrigt ger molnen bara ifrån sig ytterst små mängder splittrat regn eller snö.

Måndag: Lite värme kvar

Fronterna sammanstrålar och delar Skandinavien i en varm och en lite kallare del. I Sydsverige kan det även på måndag bli närmare 20 grader medan det i norr som bäst blir hälften så varmt. Däremellan bildas moln och splittrat regn eller snö.

Tisdag, onsdag, torsdag: Välbehövligt regn

Molnen hopar sig i väster och skvallrar om att ostadigare väder är på väg. Närmare onsdag kommer regn in på bred front och med tanke på hur lite regn som har kommit hittills i maj, är det för många säkerligen efterlängtat regn. Regnet dröjer kvar på torsdag som det ser ut nu och föregår en portion varm luft som kan få temperaturen att passera 20 grader.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.