Delad bild. Till vänster syns en ambulans och en polisbil i skolgårdsmiljö. Till höger en tonårspojke som går på skolan.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör en elev och en förälder om våldsdådet på Runby skola: ”Vi tänkte: 'Vad fan är det frågan om?'” Foto: Ellen Pan/SVT

Lärare skadad efter våldsdåd på Runby skola i Upplands Väsby

Uppdaterad
Publicerad

En lärare har skadats allvarligt efter ett våldsdåd på Runby skola i Upplands Väsby norr om Stockholm. En misstänkt person greps efter händelsen men släpptes under kvällen.

– Det är en lugn skola, därför kommer den här händelsen som en stor chock, säger eleven Axel Homann till SVT.

Larmet om att en person på Runby skola skadats av ett vasst föremål kom in klockan 12.34. Den skadade personen har förts med ambulanshelikopter till sjukhus med allvarliga skador, men har kunnat höras av polisen.

– Jag har fått information om att det är en lärare, en kvinna, som är skadad. Det senaste jag hörde är att hon är vaken och talbar, säger Mats Johansson, säkerhetschef på Upplands Väsby kommun.

Under kvällen bekräftar polisen att skadeläget för kvinnan är stabilt.

Dådet ska ha skett utomhus på skolområdet. Skolan har bekräftat för SVT att det rör sig om ett knivdåd.

SVT har pratat med läraren som själv säger att hon sett en man gå mot en elev på skolans parkering med kniv.

– Jag säger till eleven ”spring”, säger hon.

När hon konfronterar mannen blir hon själv knivhuggen i magen. Därefter beskriver hon hur han tar hennes väska och raskt går därifrån.

Gärningsmannen inte gripen

Läraren har till polisen gett en beskrivning av personen men ännu är ingen gripen. Den person som först greps under onsdagseftermiddagen släpptes senare på fri fot, på beslut av åklagare, och är inte misstänkt.

Polisen har varit på plats för att prata med lärare och elever och för att säkra brottsplatsen för teknisk undersökning. En förundersökning om försök till mord har inletts.

– Vi arbetar nu efter flera olika teorier för att klarlägga händelseförloppet på brottsplatsen. Polisen försöker kartlägga vem som är gärningsperson och arbetar även med motivbilder. Nu genomförs både vittnesförhör och andra utredningsåtgärder, säger kammaråklagare Lina Pulkkinen som leder förundersökningen.

På fredag förmiddag meddelade åklagaren att man inte hittat någon hotbild mot någon elev i nuläget.

1 000 elever på skolan

Runby skola har omkring 1 000 elever från förskoleklass till årskurs 9. När larmet gick samlade skolan alla elever i trygga utrymmen. Upplands Väsbys säkerhetschef säger att även skolor i närområdet blev inrymda.

Hör en elev och en förälder om våldsdådet på skolan i klippet ovan: ”Blev väldigt orolig, man vet ju inte vad barnen har sett.”

Se sändningen på SVT Play.

Foto: Ellen Pan/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.