Live

Senaste nytt om kriget i Ukraina

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Till vänster: En rysk Giatsint-b skjuter mot ukrainska positioner på en okänd plats i Ukraina. Till höger: Joakim Paasikivi

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
President Trumps agerande och utvecklingen av den ryska ekonomin kommer vara avgörande 2025, menar Joakim Paasikivi, f.d. överstelöjtnant. Foto: TT / SVT

Kriget i Ukraina

Rök stiger bredvid en byggnad i Kryvyi Rih.
Bild: Serhiy Lysak/Telegram

Kryvyi Rihs guvernör: Fyra döda i attack

Minst fyra civila ska enligt uppgifter ha dött och tre skadats i staden Kryvyi Rihs i södra Ukraina på fredagsförmiddagen. Det skriver områdets guvernör Serhiy Lysak på Telegram.

De döda ska vara tre kvinnor och en man och flera räddningstjänster ska befinna sig på platsen, där ett lägenhetshus och en byggnad som används för utbildning ska ha träffats i attacken.

Kryvyi Rih ligger i Dnipropetrovsk-regionen, en stad bara några mil väster om Zaporizjzja och är president Zelenskyjs hemstad.

"Varje sådan här terrorattack är en påminnelse om vem vi har att göra med", säger Zelenskyj om fredagens attack.

Överblick

Ukraina får loss 150 soldater i fångutväxling

Ukrainas president Zelenskyj meddelar på onsdagen att Ukraina har fått loss 150 soldater i en fångutväxling med Ryssland som kommer få hem lika många soldater. Ryssland har bekräftat uppgörelsen, rapporterar TT.

Det är alltså sammanlagt 300 soldater som kommer växlas mellan länderna.

"I dag är en bra dag för oss alla. Vi för hem 150 av våra försvarare från rysk fångenskap", uppger den ukrainske presidenten enligt medier. "En del av dem har hållits fångna i över två år."

Zelenskyj tackar även Förenade Arabemiraten som varit en aktiv del av uppgörelsen mellan länderna.

Utökad kontakt mellan Kreml och Vita huset

Kontakten mellan USA och Ryssland har intensifierats under den senaste tiden, rapporterar RBC-Ukraina och hänvisar till den ryska statskontrollerade nyhetsbyrån RIA.

Samtidigt uppger USA:s president Donald Trump att de i nuläget leder "konstruktiva" samtal med både Ryssland och Ukraina.

"Vi har mycket bra samtal, mycket konstruktiva samtal om Ukraina. Och vi pratat med ryssarna. Vi pratar med det ukrainska ledarskapet", sa Donald Trump under en pressträff på tisdagen.

Flera dödade i ryska attacker under gårdagen

Under gårdagen dödades minst åtta personer i ryska attacker runt om i Ukraina. Minst 70 personer ska ha skadats i attackerna, rapporterar The Kyiv Independent.

I staden Izium dödades fem personer och 55 skadades, uppger guvernören Oleh Syniehubov.

I Donetsk dödades två personer i attacker mot städerna Pokrovsk och Druzhkivka, ytterligare fyra personer skadades, enligt guvernören Vadym Filashkin.

En person dödades och åtta skadades i en rysk attack mot Cherson, uppger guvernören Oleksandr Prokudin.

Expresidentens son tjänar miljarder på ockuperad kol

I de av Ryssland ockuperade ukrainska områdena bedrivs fortfarande kolgruvor. Bakom företaget som exporterar mest finns sonen till den förre presidenten Viktor Janukovytj, Oleksandr Janukovytj, avslöjar den ryska oberoende granskningssajten iStories.

Janukovytjs företag har från ockuperade Donbass exporterat en halv miljard ton kol till mestadels Turkiet de senaste två åren, skriver iStories.

Den proryska ex-presidenten Viktor Janukovytj ledde landet från 2010-2014 och uppskattas ha stulit runt 200 miljarder kronor från statskassan.

Då detta uppdagades demonstrerade hundratusentals Kievbor och presidenten flydde till Ryssland, där han senare ska ha fått medborgarskap.

Markerad händelse

Zelenskyj: Jag är redo att prata med Putin

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj säger i en intervju med den brittiska journalisten Piers Morgan att Ukraina är redo för ett diplomatiskt avslut på kriget och att man kommer att tala med Rysslands president Vladimir Putin om det är nödvändigt.

- Om det är det enda möjliga upplägget med vilket vi kan uppnå fred för Ukrainas folk och inte förlora människor, då kommer vi tveklöst att satsa på det, säger han.

- Jag kommer inte att visa honom någon vänlighet, för mig är han en fiende. Om jag ska vara ärlig tror jag att han ser mig på samma sätt.

Zelenskyj tillägger att Europa måste ställa sig bakom Ukraina och närvara vid förhandlingarna om att avsluta kriget.

Zelenskyj i kontakt med Trumps administration

Ukrainas president Zelenskyj meddelade under tisdagen att hans team varit i kontakt med USA:s sändebud för Ukraina Keith Kellogg och Micheal Waltz, nationell säkerhetsrådgivare, rapporterar Reuters.

Enligt Zelenskyj planerar man nu att den amerikanska delegationen ska besöka Ukraina inom kort.

Markerad händelse
Förödelsen orsakad av den ryska robotattacken. Foto: Ukrainas räddningstjänst/Telegram

Fem döda och över 50 skadade i rysk attack mot Kharkiv

Vid lunchtid utförde Ryssland en robotattack mot stadshuset i staden Izium, i regionen Charkiv i östra Ukraina. Minst fem personer har dödats och över 50 är skadade, enligt Ukrainas räddningstjänst och regionens guvernör.

Det ska finnas flera barn bland de skadade.

De flesta offren är lokala tjänstemän som arbetar på stadshusets administrativa avdelningar, uppger Charkivs guvernör, Oleg Synegubov, på Telegram.

Enligt guvernören ska robotar från vapensystemet Iskander ha använts. Ryssland har frekvent använt sig av Iskander för att sprida förödelse i Ukraina.

Seoul: Trupper från Nordkorea syns inte till

De nordkoreanska trupperna som strider för Ryssland i Kursk har inte setts till sedan mitten av januari, uppger Sydkoreas underrättelsetjänst för AFP.

Enligt underrättelsetjänsten skulle detta kunna bero på "stora förluster, men detaljerna håller fortfarande på att undersökas", säger underrättelsetjänsten i ett uttalande.

I slutet av januari kom liknande uppgifter från Ukrainas underrättelsetjänst.

Ukraina, USA och Sydkorea har tidigare ha sagt sig ha belägg för att fler än 10 000 soldater från Nordkorea har stridit för rysk räkning i västra delen av landet.

Varken Moskva eller Pyongyang har bekräftat den nordkoreanska närvaron i Ryssland.

(TT)

Markerad händelse

Trump vill att Ukraina förser USA med mineraler

USA:s president Donald Trump meddelade på en presskonferens i Vita huset på måndagen att han vill säkerställa USA:s försörjning av sällsynta jordartsmineraler och att han önskar att Ukraina ska förse USA med dessa, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.

Trump tillade att Ukraina är villigt att göra detta.

Markerad händelse

FN: Ökning av ryska avrättningar i Ukraina

I en ny rapport larmar FN:s människorättsorgan, OHCHR, om en ökning av ryska avrättningar av ukrainska soldater som tillfångatagits.

Enligt OHCHR har de sedan slutet av augusti 2024 kunnat dokumentera 79 sådana avrättningar i 24 separata fall.

Enligt Danielle Bell, chef för OHCHR insatsen i Ukraina är utvecklingen kopplad till en skarpare retorik i Ryssland om hantering av ukrainska fångar.

"Alla anklagelser om avrättningar och uttalanden som stöder sådana handlingar måste utredas grundligt", säger Danielle Bell i en kommentar.

Under samma period har organisationen även dokumenterat en avrättning av en tillfångatagen rysk soldat av ukrainska styrkor.