”Amélie från Montmartre” är redan ett välutnyttjat varumärke. Här syns caféet i Paris som vissa scener spelades in på. De smyger inte med det. Nu vill Broadway ha en bit av kakan. Foto: Ap/Scanpix

”Amélie från Montmartre” blir Broadway-musikal

Uppdaterad
Publicerad

Den franska kultkomedin med Audrey Tautou i huvudrollen översätts till Broadway-musikal.

Den finurliga franskspråkiga dramakomedin ”Amélie från Montmartre”, regisserad av Jean-Pierre Jeunet, är en filmfavorit hos många. Många är även de som har letat upp filmmusiken i efterhand.

Nu, tolv år efter filmpremiären, tar Amélie klivet över till Broadway-scenen. Personen som har fått äran att jobba fram musiken och lyriken till musikalen ”Amélie” är den amerikanske låtskrivaren och pianisten Dan Messé från folkrockbandet Hem. Han har arbetat med idén sedan 2009, rapporterar Paste Magazine.

Inget Paris-dragspel i musikalen

Men den som planerar in en resa till Broadway för att få höra Yann Tiersens franska, romantiska soundtrack kommer att bli besviken. Dan Messé utlovar maffiga körer och berättande lyrik. Han vägrar utgå från det soundtrack som redan finns.

– Filmmusiken är någon av den bästa som finns. Det är en av anledningarna till att jag älskar filmen. Men, det är inte jag. Han [Yann Tiersen, reds. anm.] och jag är två väldigt olika kompositörer. Och jag är inte intresserad av att göra Parismusik. Jag tror inte att jag ens kommer använda dragspel i min musik, säger Messé till Paste Magazine.

Filmen ”Amélie från Montmartre” har tilldelats fyra priser på den franska Cesar-galan och nominerats till fem Oscars.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.