När Donald Trump tillträdde som president benådades majoriteten av dem som deltagit i stormingen av Kapitolium den 6 januari 2021.
Bland dem finns Paul Belosic, en aspirerande skådespelare som bar en röd Skellefteåhalsduken under upploppet.
Dokumentärfilmaren Mattias Löw håller på med en film om hur halsduken (en julgåva från kommunen) tog sig från Västerbotten till Nordamerika och vill nu bjuda Belosic till Skellefteå för att dokumentären ”Den röda halsduken” ska kunna färdigställas och hela berättelsen ska rullas ut.
Enligt Löw är chanserna till besöket ska bli verklighet betydligt bättre efter benådningen.
– Han har ju hållit sig undan. Nu har han möjlighet att komma tillbaka till USA och förhoppningsvis också komma tillbaka till Skellefteå, där han var för att få halsduken, säger Mattias Löw.