Fares Fares spelar huvudrollen i Partisan. Foto: Henrik Montgomery/TT

Här är svenskarna i Cannes tv-seriefestival

Uppdaterad
Publicerad

Tio tv-serier deltar i tävlingssektionen i den tv-seriefestivalen Canneseries som går in på sin tredje ”säsong”. Från svenskt håll syns Partisan av Amir Chamdin och Top dog av Molly Hartleb och Alexis Almström.

De svenska bidragen utgör 20 procent av de tävlande serierna som förutom Sverige kommer från Finland, Norge, Frankrike, Israel, Ryssland och Storbritannien.

Utöver Partisan (med bland andra Fares Fares) och Top dog (med bland andra Josefine Asplund) tävlar även norska Atlantic Crossing med Sofia Helin i huvudrollen som den svensk-norska prinsessan Märtha som gick i exil under andra världkriget och blev en viktig politisk spelare.

Canneseries startades 2018 – tre år efter att filmfestivalen i Cannes chef sagt att tv-serier ”aldrig” kommer få en egen sektion på filmfestivalen.

Canneseries går att se online från den 9 oktober och visar ett stort antal kvalitetsserier från hela världen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.