2009 avkriminaliserades homosexualitet av en lägre domstolsinstans. Men högsta domstolens beslut gör nu att en 150 år gamla lagen som gör homosexualitet olagligt återinförs.
Beslutet är ett bakslag för homosexuella som kämpat i årtionden för rätten av leva öppet i det indiska samhället.
De indiska HBTQ-rörelserna tänker inte finna sig i domstolens beslut.
– Vi kan inte tvingas tillbaka in i garderoben, vi kommer inte att ge upp vår kamp mot diskriminering, sa Gatuam Bhan, en av aktivisterna som protesterat utanför domstolen.
Uanför domstolens byggnad i New Dehli var ilskan, och besvikelsen, stor.
”En sorgens dag”
– Det är en sorgens dag, vi är tillbaks på ruta ett för rätten att leva fritt i ett demokratiskt samhälle, sa Ashok Row Kavi från organisationen Humsafar Trust.
Även om lagen historiskt sett sällan har lett till åtal, menar advokater och företrädare för HBTQ-organisationerna att lagen riskerar att uppmana till diskriminering.
– Vi känner oss svikna, säger advokat Anand Grover, från advokatsamfundet SAZ Foundation som företrätt HBTQ-rörelsen tillägger:
– Men kampen är inte över och vi kommer fortsätta kämpa för vår konstitutionella rätt, och kommer att kämpa för att Högsta Domstolen återprövar beslutar.
Religösa grupper firar
Den aktuella lagen som återinförts härrör från 1860-talet då Storbritannien hade makten i stora delar av Asien statuerar att ”den som idkar sexuell aktivitet med man, kvinna eller djur mot naturens ordning, kan dömas till 10 års fängelse.
Beslutet för fyra år sedan i en lägre domstol att ta bort lagen, gjorde konservativa och religösa grupperingar rasande – men på onsdagen firade de Högsta Domstolens beslut.
Indiens justitieminister Kapil Sibal var fårordig i sina kommentarer om lagen. Men konstaterade att det var Högsta domstolens beslut som gällde. Men att om frågan kommer upp i parlamentet, kommer den tas upp.