Du är en riktig loser, eller?
– Just i morgon, inte på valdagen men i morgon, säger Björklund och skrattar..
Skolminister Björklund har profilerat sig som den politiker som mer än något annat tar upp skolfrågorna. I Alliansen har det i princip alltid varit den folkpartistiske partiledaren som slagits för skolfrågan.
Men att Moderaterna tassade in på hans område i går när Reinfeldt gjorde ett utspel om att han vill ha mer ordning och reda i skolan gör ingenting enligt Björklund som gästade Gomorron Sverige i morse:
– Det är positivt. Det förslaget är vi helt överens om. Vi har arbetat fram det gemensam och så. Det är klart att Moderaterna också vill vara med och diskutera skolfrågan. Jag vill ju vara med och diskutera jobbfrågan även om det är moderata ministrar på det området.
Moderaterna hänvisade till att nio av tio av lärare säger att de får för lägga för mycket tid bara på att hålla ordning i klassrummet. Du har suttit längre än någon annan. skolminister, varför har du inte lyckats åstadkomma den här ordningen?
– Jag är missnöjd med att vi har så dålig ordning och det är också mitt ansvar. Man måste förstå att ordning och reda i skolan skapar man inte genom ett klubbslag i riksdagen, då hade vi gjort det för länge sedan.
– Det är attityder och kulturer. Vi har gjort ett antal förändringar, lärarna får beslagta föremål som stör, lärare får visa ut elever ur klassrummet. Men det är fortfarande för dåligt.
Då kan ju kritiker säga att mycket snack har det varit men det har inte blivit bättre?
– Ja, det är riktigt. Men de som ska upprätthålla ordningen är till sist lärarna. De måste också känna samhällets stöd. När lärare upprätthåller ordning och reda så får de inte alltid stöd från sina, chefer, massmedia och föräldrar. Det tycker jag är det största sveket man kan göra.
– En av de saker som är allra mest avgörande för att styra upp skolan för framtiden är att återförstatliga skolan. Det är också ett av skälen för varför det är svårt när staten säger en sak så blir det ändå inte så för kommunen springer och gör andra saker.
Där är du ju ensam i Alliansen?
– Jag måste ju säga vad jag tror på. Sedan får väljarna lägga sin röst. Jag kan ju inte ge mig, jag måste fortsätta argumentera. Detta är för Sveriges framtid en av de riktigt viktiga frågorna.
#dinröst-fråga
Precis som de andra partiledarna som gästat Gomorron Sverige fick Björklund en fråga via #dinröst, från 23-årige John från Malmö som undrar vad det tjänar till att ge betyg från årskurs sex. Vad är den konkreta anledningen?
– Sverige har ju gett betyg sist i världen när vi har börjat i årskurs, i praktiken har ju grundskolan varit helt betygsfri. Under den tiden sedan 80-talet har ju resultaten sjunkit oavbrutet och jag tror att det hänger ihop.
Men vad finns det för belägg för att tidigare betyg också ger bättre studieresultat?
– När vi tog bort betygen har resultaten sjunkit. Alla andra länder har betyg tidigare. Det finns också mycket forskning som visar att bedömning och annat.. Jag tror så här att för elever i tonåren, för de eleverna blir skolan mycket mer på allvar när de får betyg.