Elon Musks framträdande roll i Donald Trumps administration, i kombination med en rad kontroversiella utspel, har skapat reaktioner mot Tesla på sociala medier.
Vissa har lagt upp bilder på Teslabilar som pryds av en klisterlapp med texten: ”Jag köpte den här innan Elon blev galen”.
Andra inlägg visar hur en grupp i London skapat och satt upp en sarkastisk plansch som pryds av Elon Musk med med sin högerarm snett utsträckt från bröstet och texten: ”Går från 0 till 1939 på 3 sekunder”.
I flera städer i USA har det anordnats demonstrationer utanför Teslabutiker och -fabriker för att uppmana till bojkott av bilmärket.
– Den här regeringen som leds av Trump och Musk har spårat ur fullständigt och vi är här för att stoppa dem, säger Carina Campobasso, som protesterade i Boston, till AP.
Teslaförsäljningen sjunker
Även försäljningen fick en seg start i år. I januari såldes 9 945 Teslabilar i Europa, vilket är nästan en halvering jämfört med förra året.
Den sjunkande siffran har delvis lyfts fram i ljuset av Musks engagemang i det tyska valet, där han propagerade för ytterhögerpartiet AfD.
Och i Tyskland tycks den nedåtgående trenden vara ännu starkare. I februari sjönk försäljningen med 76 procent jämfört med samma månad förra året.
Även i Sverige minskade försäljningen med 40 procent samma tidsperiod, enligt siffror från branschorganisationen Mobility Sweden.
Likaså finns det i Sverige exempel på aktioner. En Teslabilägare i Karlstad möttes av en gul lapp med texten ”Jag kör fascistiskt” och enstaka taxichaufförer som SVT pratat med vittnar om hur kunder ratat resor med dem för att de kört Tesla.
Flera svenska företag nobbade tidigare Tesla
I samband med IF Metalls strejk, där facket kräver kollektivavtal för Tesla-anställda, valde flera svenska företag att nobba bilen. Det handlar bland annat om LKAB, Telia, Skanska och Taxi Stockholm.
Det var däremot bara den sistnämnda som motiverade beslutet med ett ställningstagande kopplat till frågan om kollektivavtal.
Taxinätverket Cabonline, där bland annat Taxikurir och Sverigetaxi ingår, skriver i ett mejl till SVT att man ”följer de pågående diskussionerna om Tesla”.
I videon ovan: Så tänker taxiförare och resenärer om Teslabilen – ”De sa att det var Elon Musks bil”.