En onsdagskväll i slutet av januari sköts koranbrännaren Salwan Momika till döds i sin bostad i Södertälje. Vittnen, som följde hans livesändning på Tiktok, berättar att Momika gick ut på balkongen för att röka. Sedan hördes flera skott.
Bröderna bor i trappuppgången bredvid tillsammans med sin pappa. De bor högst upp i åttavåningshuset och endast ett träplank skiljer deras balkong från Salwan Momikas.
– Vi hörde smällar. Fast inte som skott, mer som knackningar. Det var högt. Vi pratade inte mer om grejen, säger den yngre brodern.
Greps av polis
I stället bankade polisen på dörren. Bröderna, deras pappa och en annan man greps i lägenheten. En femte man som befunnit sig i bostaden greps senare under natten.
En pressfotograf tog bilder när den äldre brodern fördes ut ur fastigheten iklädd en vit t-shirt, shorts, tofflor och bruna papperspåsar knutna runt händerna. Mordet blev en världsnyhet och bilderna på gripandet tog sig långt utanför Sveriges gränser.
– Alla som känner mig vet att det var jag i bilden. Min syster bor i Norrköping, hon såg bilden och sprang till sin man. De började ringa men kunde inte nå oss. Det var jättejobbigt, säger han.
Misstankarna inte avskrivna
De fem männen anhölls misstänkta för inblandning i mordet men släpptes på fredagen samma vecka, mindre än två dygn efter gripandet. Misstankarna är dock inte avskrivna.
– Rent formellt är ingen misstanke nedlagd, det är fortfarande vissa utredningsåtgärder som ska vidtas, säger åklagaren Rasmus Öman.
I nuläget är ingen frihetsberövad i ärendet och detaljerna om polisutredningen är få.
– Vi har en preliminär bedömning över hur det gick till och som vi arbetar efter, säger Rasmus Öman.
SVT har tidigare rapporterat om att bröderna har koppling till en man som dömdes för att ha attackerat Salwan Momika 2023.
– Han är en vän till mig. Vi hängde förut, säger den yngre brodern.