Knutson: Alla är omskakade av det som skett
SVT:s politiske kommentator Mats Knutson säger att gårdagens knivmord kommer att vara det bestående intrycket av den här Almedalsveckan.
- Jag har bevakat Almedalen i 30 år och händelse av det här slaget har aldrig inträffat förut och man märker tydligt att den påverkar alla som är här, både politiker, sommargäster, journalister, debattörer - alla är omskakade av att det här kunde ske.
Knutson beskriver evenemanget som en arena för politiska samtal, debatter, demokrati och öppenhet.
- När en sån här sak inträffar mitt i hjärtat av Almedalen på Donners plats, där det också alltid är oerhört mycket människor, så får det naturligtvis stora konsekvenser. Det har skapat oro, otrygghet, samtidigt som alla beklagar den här djupt tragiska händelsen.
- Jag tror det kan leda till att man ytterligare ökar polisnärvaron. Däremot tror jag inte att öppenheten kommer att påverkas för i så fall tror jag att det är lika bra att lägga ner.