Gå direkt till textinnehållet
Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson (SD). Foto: Lars Schröder / TT

Inbrott hos SD-ledaren Jimmie Åkesson

Uppdaterad
Publicerad

Jimmie Åkesson (SD) har haft inbrott i sitt garage, enligt uppgifter till Aftonbladet. Han ska själv ha konfronterat gärningsmannen.

Säpo bekräftar att det pågår en förundersökning, och att händelsen har koppling till en av deras skyddspersoner.

Det var under natten mot tisdagen som en person gjorde inbrott i SD-ledarens hem i Sölvesborg, enligt Aftonbladets uppgifter.

Åkesson ska på egen hand ha konfronterat den misstänkta.

Säkerhetspolisen kan inte gå in på detaljer om enskilda ärenden, men bekräftar att det pågår en förundersökning.

– Vi bedriver en förundersökning som är kopplad till en av våra skyddspersoner, säger Gabriel Wernstedt, pressekreterare på Säpo.

Vilken brottslighet ärendet gäller kan han inte svara på.

SVT har sökt Jimmie Åkesson, som avböjer att kommentera händelsen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.