Landssorg i Niger efter dödlig attack

Uppdaterad
Publicerad

Nigers regering har utlyst tre dagars landssorg efter att 44 civila personer dödats i en islamistisk attack på fredagen, lokal tid.

Offren dödades i en attack mot en moské i staden Kokorou i sydvästra Niger, uppger den styrande militärjuntans inrikesdepartement i ett uttalande som sänts på statlig tv. Ytterligare 13 personer skadades.

”De tungt beväpnade terroristerna omringade moskén för att utföra sin massaker med ovanlig grymhet”, lyder uttalandet från styret.

Attacken inträffade i ett område nära gränserna till Burkina Faso och Mali, en region där jihadister anslutna till Islamiska staten och Al-Qaida varit aktiva i flera år.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.