Tvättstugan kan vara ett laddat område för hyresgäster. Många klagar på dålig städning. Foto: TT

Ungefär 700 bråk i tvättstugan rapporterades till Hyresgästföreningen 2017

Uppdaterad
Publicerad

Förra året fick Hyresgästföreningen in ungefär 700 samtal om bråk i tvättstugan.

Det handlade om allt ifrån buller till illaluktande tvättmedel – och djurhår i maskinerna.

Totalt rapporterades 6.737 störningar in till Hyresgästföreningen. Med störningar avses saker som ligger utanför den fysiska miljön i tvättstugan – som buller och bråk med grannar. Hyresgästföreningen bedömer att ungefär tio procent av ärendena var konflikter mellan grannar.

2015 visade en undersökning gjord av opinionsinstitutet Skop att var sjätte hyresgäst hade hamnat i bråk i tvättstugan. De vanligaste orsakerna var stulna pass, slarvig rengöring och ludd i torktumlaren, skrev Hem & Hyra.

Dålig städning

Johanna Lundmark har arbetat som rådgivare på Hyresgästföreningen i tre år, och tar emot anmälningar från medlemmar som anser att hyresvärden inte tar problemen på allvar. De flesta samtalen handlar om dålig städning och att grannar inkräktar på ens tvättid.

Johanna Lundmark Foto: Privat

En del hyresgäster störs också av buller från tvättstugan. Det händer att grannar smiter ned till tvättstugan och tvättar utanför de specificerade tiderna om elen är påslagen. Andra hyresgäster hör av sig för att de inte gillar en viss tvättmedelslukt eller klagar på att det finns djurhår i maskinerna.

Johanna Lundmark har också fått samtal om att personer har bosatt sig i tvättstugan.

– Men det hör absolut inte till vanligheterna.

Vill låsa om sig

Nuförtiden byter allt fler hyresvärdar ut sina tvättmaskiner mot mer miljövänliga apparater, och ofta är de nyare maskinerna långsammare.

– Då kanske man inte hinner få allt tvättat och torrt under sin tvättid. Det är ett problem.

Många gånger minskar konflikterna när hyresvärden installerar ett automatiskt bokningssystem, som gör att man får vara ensam i tvättstugan.

– Då kan ingen obehörig komma in under den bokade tvättiden. Man vill gärna kunna stänga och låsa efter sig.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.