När opinionsinstitutet Verian i januari i år frågade svenskarna om deras syn på sin egen ekonomi svarade 24 procent av de tillfrågade att de trodde att den skulle bli bättre det kommande året. När samma fråga ställdes igen i början av april i år var det bara 12 procent som trodde det.
26 procent av de tillfrågade tror snarare att deras ekonomi kommer att bli sämre det kommande året, jämfört med 13 procent i januari.
De flesta av de tillfrågade, 58 procent, tror att deras ekonomi under det närmsta året kommer fortsätta att vara ungefär som nu.
– Den senaste tidens stora ekonomiska oro, med lägre tillväxtprognoser, högre arbetslöshet och börsfall, är troligen den främsta orsaken till allmänhetens ökade pessimism runt den egna ekonomin. Detta hänger i sin tur till stor del ihop med osäkerheten kring Trumps tullpolitik, säger Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian.
I undersökningen, som genomfördes mellan den 4 och 6 april, ställdes även en fråga om USA-tullarna, där 79 procent uppger att de är oroliga för att tullarna ska skada svensk ekonomi.
Tidöpartierna bäst på privatekonomi
Verian har även undersökt vad väljarna tycker om de olika partiernas ekonomiska politik. Bäst politik, inom sysselsättning, anses oppositionen ha, medan Tidöpartierna anses vara bäst på privatekonomi. Tidöpartiernas övertag i frågan om privatekonomi har dock minskat sedan i höstas.
När det kommer till landets ekonomi är det jämnt mellan blocken. 35 procent svarar att Tidöpartierna har bäst politik för landets ekonomi och 33 procent att oppositionen har det.
På partinivå är det framförallt två partier som väljarna har förtroende för i ekonomiska frågor: S och M.
– Socialdemokraterna och Moderaterna leder stort när det gäller sakfrågeägarskap inom det ekonomiska området. Det är troligen en viktig anledning till att de båda partierna har stärkt sin ställning i opinionen den senaste tiden, säger Per Söderpalm.
Frågor och svar i undersökningen
Mätningen är gjord av opinionsinstitutet Verian. Totalt har drygt 1 000 personer svarat på frågorna. Urvalet är slumpmässigt rekryterade genom Sifo-panelen och frågorna är besvarade mellan 4 och 6 april 2025.
Så här löd några av frågorna och svaren:
Hur tror du att din egen ekonomi kommer att utvecklas under det kommande året?
Bättre – 12 procent
Ungefär som nu – 58 procent
Sämre – 26 procent
Tveksam, vet ej – 4 procent
Vilket parti tycker du har den bästa politiken inom följande områden:
Landets ekonomi
Moderaterna – 24 procent
Liberalerna – 1 procent
Centerpartiet – 1 procent
Kristdemokraterna – 1 procent
Socialdemokraterna – 26 procent
Vänsterpartiet – 5 procent
Miljöpartiet – 1 procent
Sverigedemokraterna – 9 procent
Annat parti – 1 procent
Tveksam, vet ej – 31 procent
Din egen ekonomi
Moderaterna – 27 procent
Liberalerna – 2 procent
Centerpartiet – 2 procent
Kristdemokraterna – 0 procent
Socialdemokraterna – 20 procent
Vänsterpartiet – 6 procent
Miljöpartiet – 1 procent
Sverigedemokraterna – 8 procent
Annat parti – 1 procent
Tveksam, vet ej – 33 procent