Teslabilar säljs till framför allt Finland. Kia exporteras till Danmark och Finland, medan Peugot är heta i Danmark. Den bilden ger Daniel Odsberg, försäljningschef på Kvdbil, som säljer många begagnade leasingbilar. En fjärdedel av deras försäljning till utlandet var elbilar förra året. Uppgången har fortsatt under starten av 2025 när andelen stigit till en tredjedel.
– Exporten fortsätter att öka absolut. Elbilarna skiljer ut sig från andra drivlinor, säger han.
Exportökningen kan delvis förklaras av den svaga kronan som gör svenska bilar billiga i euroländerna. Men det är inte hela förklaringen eftersom exporten av bensin- och dieselbilar minskade under förra året. Det som driver den ökade exporten kan vara ett allt större utbud i Sverige av laddbara bilar, som ofta är välutrustade och ger utländska köpare mycket för pengarna.
Dåligt för klimatet
Att laddbara bilar exporteras kommer att öka utsläppen menar Mattias Goldmann, opinionsbildare och vd för 2030-sekretariatet som driver på för fossilfri trafik.
– Det är dåligt för klimatet om elbilar som kunde ha körts på vår fossilfria el istället körs i ett land med mycket högre klimatpåverkan, säger han.
Får kritik
Under de senaste fem åren har cirka 100 000 laddbara bilar försvunnit ut ur landet vilket kan jämföras med att det idag finns cirka 670 000 laddbara bilar i trafik i landet. Så samtidigt som det fylls på med nya elbilar i ena änden så läcker det ut i den andra. Exporten försenar på det sättet elektrifieringen av bilparken, vilket är regeringens fokus för att få ner utsläppen från trafiken när reduktionsplikten sänkts.
– Här är det ju ett problem att det är så pass billigt att köra fossilbilar i Sverige idag, och att olika typer av incitament och stöd för elbilar helt har ryckts bort, säger Amanda Lind, språkrör för Miljöpartiet.
Hotar klimatmålen
Mattias Goldman pekar också på att exporten gör det svårare att nå klimatmålen.
– Det hänger ju på ett hår om vi ska klara 2030-kraven från EU, och bommar vi dem kan det bli dyrt, då får vi betala böter. Så därför vore det en väldigt kostnadseffektiv investering att satsa på att elbilarna stannar i Sverige, säger han.
Hör vad klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) vill göra för att hejda exporten av elbilar i videon.