Tvådelad bild. Till vänster: Demonstrant med skylt om dyra läkemedel. Till höger: Person vid EU- och svenska flaggor.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Det här är inte ett önskvärt beslut, men det är ett nödvändigt beslut”, säger sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD). Foto: SVT

Gränsen för högkostnadsskyddet för medicin höjs

Uppdaterad
Publicerad

Det kommer att bli rejält dyrare för den som regelbundet tar mediciner.

Tidöpartierna föreslår trots hård kritik att egenavgiften för läkemedel ska höjas från 2 900 kronor per år och person till 3 800 kronor per år och person – en höjning med 30 procent.

Regeringen pekar på att statens kostnader för högkostnadsskyddet de senaste åren har ökat betydligt mer än patienternas egenavgifter. Inget tyder heller på lägre kostnader för staten framöver, enligt regeringen.

Man menar att höjningen från den 1 juli måste göras bland annat för att framöver klara långsiktig finansiering av läkemedelssystemet.

PRO: ”Ynklig höjning”

Regeringens förslag har under remisstiden kritiserats hårt av flera myndigheter och organisationer, däribland Pensionärernas riksorganisation (PRO).

– Det är en ynklig höjning ur statens synpunkt så droppa den för pensionärernas skull, sa Curre Hansson, PRO-ordförande i Stockholm, i helgen, då PRO demonstrerade mot förslaget tillsammans med SPF Seniorerna, Schizofreniförbundet och Reumatikerförbundet.

En oro från flera remissinstanser är att personer med låga inkomster inte kommer att ha råd, eller vilja, ta ut medicin.

– Det finns en risk, 900 kronor under en ettårsperiod är en stor höjning. Det är en stor förändring och en svår sådan, men jag bedömer att förändringen är nödvändig för att klara systemet framåt. Det går inte att tro att man kan pressa priserna, för det har gjorts de senaste åren vilket lett till läkemedelsbrist, säger Ankarberg Johansson.

Lena Hallengren (S), gruppchef

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren är förvånad över att regeringen inte har tagit hänsyn till kritiken från remissinstanser och opposition. Foto: SVT

Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar anklagar Tidöpartierna för att inte bry sig om ”vanligt folks ekonomi”.

”Priserna på mat skenar och i stället för att göra något åt matjättarnas vinster deltar regeringen och Sverigedemokraterna i rånet genom att öka priset på livsviktig medicin. Det är extremt allvarligt, redan i dag är det många som inte har råd att hämta ut sina mediciner”, skriver Dadgostar i en kommentar till SVT Nyheter.

Miljöpartiets språkrör Amanda Lind menar att förslaget drabbar samhällets mest utsatta:

”Regeringen och Sverigedemokraterna gör det dyrare att vara sjuk, samtidigt som de sänker skatten för höginkomsttagare. Det är helt oacceptabelt att låta låginkomsttagare, äldre och kroniskt sjuka få ta smällen för regeringens politik.”

Centerpartiet däremot ställer sig bakom förslaget.

”Det ter sig naturligt att kostnaden för läkemedel följer den generella kostnadsutvecklingen på produkter och varor. Läkemedelskostnaden är fortsatt låg i hänsyn till vad man får tillgång till”, skriver pressekreterare Wilma Roth i en kommentar.

Så mycket betalar du från juli

I dag betalar en person som mest 2 900 kronor för medicin på recept under en tolvmånadersperiod.

Regeringen föreslår att beloppet – egenavgiften – höjs med 900 kronor, till 3 800 kronor den 1 juli.

Trappan i högkostnadsskyddet innebär att en läkemedelskostnad på upp till 2 000 kronor betalas helt av den enskilde.

Läkemedelskostnad på 2 001-3 586 kronor: 25 procents rabatt.

Läkemedelskostnad på 3 587-5 300 kronor: 75 procents rabatt.

Läkemedelskostnad på 5 301-7 117 kronor: 90 procents rabatt.

7 117 kronor eller mer: Frikort. Då har den enskilde, efter rabattstegen, betalat 3 800 kronor av den summan, mot 2 900 idag.

Källa: TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.