Person, Anders Viklander, i svart jacka visar mobiltelefon som har en krisinformationsapp installerad mot kameran utanför rött hus.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se klippet när Karlskrona kommuns säkerhetschef Anders Wiklander visar upp appen som kommer komma till gymnasieskolor. Foto: Karl Bergholtz/SVT

Här är appen som ska öka skolsäkerheten i Karlskrona

Publicerad

Karlskrona kommun stärker säkerheten i skolorna genom att införa krisinformationsappar på två gymnasieskolor. I akuta händelser som pågående dödligt våld eller brand kan då personalen på skolorna larma varandra.

Hur säkerhetsrutinerna vid skolorna i Karlskrona kommun ser ut i detalj vill inte kunskapsförvaltningen berätta om på grund av säkerhetsskäl.

Däremot står det klart att kommunen kommer inför krisinformationsappar på två av gymnasieskolorna, Ehrensvärdska och af Chapman, under våren.

Visar det sig fungera bra är tanken att fler skolor i kommunen kommer använda sig av appen.

Finns risker

Efter masskjutningen på Campus Risbergska i Örebro den 4 februari har det riktats kritik mot användningen av krishanteringsappar. Det var under tiden gärningsmannen var i skolans lokaler som appen uppmanade personal att utrymma lokalerna där de var inlåsta.

Appen som Karlskrona kommun kommer använda sig av kommer inte att uppmana till varken utrymning eller inrymning. All verksam personal tar emot larmet, och får själva avgöra hur de ska agera i samband med de rutiner de redan har.

– En app kan inte stoppa ett våldsattentat, men kanske lindra konsekvenserna av det, säger Anders Wiklander, Karlskrona kommuns säkerhetschef

I klippet får du se honom visa appen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.