Liberalen Filip Issal gör snart politisk comeback – i samma nämnd och på samma post som han haft tidigare. Foto: SVT

Kritiserad politiker gör comeback – i samma nämnd

Publicerad

Han drev igenom beslutet att stänga Bubbetorps gård, fick skarp kritik – och valde att lämna politiken.

Nu är Filip Issal (L) snart tillbaka på samma post i samma nämnd.

Issal försvann från den lokala politiska scenen i november 2023. Han hade innan dess mött kritik för beslutet att stänga Arbetsmarknadscentrum på Bubbetorp och för att i ett inlägg i sociala medier beskrivit arbetslösa som ”kaputta”.

Men efter en tid med fokus på ”det lokala näringslivet och familjen” är L-profilen redo för comeback som nygammal ordförande i arbetsmarknadsnämnden.

– Jag har anställt kompetent personal i mina företag vilket ger mig utrymme att återigen se fram emot att bidra aktivt till samhället. Karlskrona står inför stora utmaningar, men också stora möjligheter – och jag vill vara en del av lösningen, säger Filip Issal i ett pressmeddelande.

Beslutet innebär att kommunalrådet Börje Dovstad (L) lämnar arbetsmarknadsnämnden sedan han återtagit ordförandeskapet för Karlskronahem, vilket innebär att Dovstad under en period haft dubbla ordföranderoller.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.