Efter EU:s nya avloppsdirektiv, som antogs under hösten, krävs det i framtiden bättre rening av ämnen som leder till övergödning. Även läkemedelsrester ska förhindras från att släppas ut i naturen.
I Olofström planerar kommunen att satsa 180 miljoner kronor på att bygga om avloppsreningsverket vid Holjeån, något som P4 Blekinge tidigare rapporterat.
– Det är bättre för miljön. Till exempel läkemedelsrester har stor påverkan på djur och natur, säger produktionschefen Per Johansson.
Söker tillstånd
Det kommunala bolaget Olofströms Kraft ska söka tillstånd hos länsstyrelsen för att göra ombyggnaden. Även kommunfullmäktige i Olofström ska ge sitt klartecken till byggkostnaden.
Det är i dagsläget oklart hur mycket vatten- och avloppstaxan kommer att höjas på grund av ombyggnaden.