Manlig läkare i Dalarna pekar mot ett vårdrum med utrustning och arbetsstationer, där kvinnor får hjälp att skaffa barn på egen hand.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Läkaren Bo Claesson i Falun visar och förklarar: Så går det till att skaffa barn på egen hand – följ med till kliniken. Foto: Jonna Björnbom/SVT

Allt fler kvinnor skaffar barn på egen hand i Dalarna – så funkar det

Uppdaterad
Publicerad

Det blir allt vanligare att kvinnor vill skaffa barn på egen hand, utan partner.
På Dalarnas enda fertilitetsklinik i Falun tar man emot kvinnor från flera olika delar av landet som vill skaffa barn själva.

Sedan 2016 har antalet kvinnor som väljer att skaffa barn på egen hand ökat för varje år i Sverige och det ser man även på IVF-kliniken i Falun.

– Just nu har vi ingen kö, så det kommer folk från flera delar av landet, berättar Bo Claesson, som är överläkare på kliniken.

Olika finansiering

På IVF-kliniken i Falun gjorde man under förra året över 300 behandlingar på omkring 130 självstående kvinnor. Av dem har vissa fått behandlingen betald av regionen och andra bekostar den själv.

– Man kan få hjälp av regionen, då betalar man bara patientavgift för varje besök. Betalar man själv så kostar det upp emot 55 000 kronor för varje äggplock. Regionen finansierar inte behandling på kvinnor över 40 eller om man har barn sedan innan, berättar Bo Claesson.

Åldern har stor betydelse

Och just åldern har en stor betydelse, berättar Bo Claesson.

– Är du över 40 så går chansen att lyckas nedåt. Är du upp emot 43-44 år så måste vi vara ärliga och säga att vi är rädda att man kastar pengarna i sjön om man använder sina egna ägg, berättar han.

Nya lagar som påverkat den som vill skaffa barn själv:

Sedan år 2016 är det möjligt för ensamstående kvinnor i Sverige att få barn med hjälp av assisterad befruktning med donerade spermier. Och sedan 2019 är det också tillåtet att utföra assisterad befruktning med ett donerat embryo eller donerade ägg och donerade spermier, så kallad dubbeldonation.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.