I maj invigs vindkraftsparken Älgkullen med 15 vindkraftsverk på 200 meter var i västra Smedjebacken. Dessutom finns planer på vindkraft på Siksberget, Trollugnsberget och Styggtjärnsberget i kommunen.
– Vi har egentligen inget jämförelsematerial eftersom det inte byggts några stora vindkraftsparker tidigare. De två snurrorna som finns här uppe på Uvberget är inget att gå på, de har inte haft någon påverkan alls, säger Mats Hansson, fastighetsmäklare i Smedjebacken och Ludvika.
Allt fler köpare frågar om vindkraftsplaner
Trots det märks vindkraftens betydelse av för en mäklare som säljer fastigheter på landet där köparna är intresserade av att ha lugn och ro och vackra vyer.
– Det är vanligare nu att köpare frågar på visningarna om det finns vindkraftsplaner, säger Mats Hansson.
En mäklare har en skyldighet att informera köpare att det finns planer på till exempel vindkraft om mäklaren känner till det och vad det skulle kunna innebära.
SVT har träffat paret Willén som fick värdet på huset halverat på grund av att en vindkraftspark planeras i närheten. I klippet nedan kan du se hur parken påverkar deras gård.