Just nu växer sig byggnadsställningarna allt högre runt Heliga trefaldighets kyrktorn i centrala Gävle. Och så kommer det att se ut de kommande två åren när fasaden och taket renoveras.
– Vi kommer att ta ner all puts och putsa om kyrkan och åtgärda läckage och rötskador i tornets topp, berättar Robert Edman, projektledare för arbetet.
Med sitt 50 meter höga torn har Heliga trefaldighets kyrka varit en essentiell del av Gävles stadsbild ända sedan den stod färdig år 1654.
Bara arbetet med kyrkans exteriör beräknas kosta 50 miljoner kronor. Vad renoveringen av insidan kommer att kosta återstår att se eftersom det ännu inte är beslutat exakt vilka åtgärder som ska utföras.
Gravplats ska grävas upp
Byggställningarna på utsidan kommer alltså att vara på plats i två års tid, men först om tre år beräknas allt arbete, kyrkans interiör inkluderad, vara färdigt. Om inte arkeologiska undersökningar saktar ner arbetet – delar av marken som måste grävas upp för att lägga nya rör och ledningar utgör nämligen en gammal gravplats.
Kommer Gävleborna känna igen kyrkan när ni är klara?
– Det tror jag. Den kommer förhoppningsvis se mycket finare ut än innan.