En person i vinterkläder står utomhus med ett snötäckt trästuga i bakgrunden, omgiven av snöpudrade träd. Johanna Karlsson bor offgrid utanför Delsbo.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Jag måste veta att jag klarar ett liv utan pengar.” Se hur Johannas off grid-liv ser ut. Foto: Malin Eirefelt/SVT

Off grid-Johanna lever utan el och rinnande vatten

Uppdaterad
Publicerad

Hon vill leva på så lite pengar som möjligt för att vara fri att göra det hon har lust att göra – i stället för det hon måste göra.

Johanna Karlsson bor utan el och vatten, i ett liv utan brus.

– Många har börjat gråta när de kommer hit. Jag vet inte varför. Kanske för att det är så tyst, berättar hon.

Johanna Karlssons fosterföräldrar flyttade från Stockholm till Hälsingland i början av 70-talet, som en del av den gröna vågen och det var så här hon växte upp: utan el och rinnande vatten.

– Jag har huggit ved sedan jag var barn, säger nyblivna 50-åringen.

Off grid och delningsekonomi

Sedan tre år bor hon återigen utanför el- och vattennätet.

– Jag hade det här huset och då kändes det absurt att betala flera tusen i månaden, till någon hyresvärd, för att bo i en lägenhet i stan.

I stället för att köpa saker och tjänster för pengar förespråkar Johanna Karlsson delningsekonomi. Hon får hjälp av vänner, som hon i gengäld hjälper med något annat.

Fåglar som Netflix

Vad gör hon med tiden då? Konst, bland annat. Funderar på lösningar till hemmet. Och: ingenting.

– Fåglarna utanför är mitt Netflix. Igår kom det en ny hackspett hit, som jag är väldigt nyfiken på.

Massiv elutbyggnad av Ellevio

Runt omkring Johanna pågår en intensiv elektrifiering i Gävleborg. Ellevio ska investera 67 miljarder i elnätet till 2045 för att kunna erbjuda mer el till fler. Fiberutbyggnad pågår i Johannas by. Men hon säger nej. Till både fibern och elen.

Om alla gjorde som du skulle elektrikerna och ingenjörerna och fiberteknikerna bli av med sina jobb. Är det vägen framåt?

– Fiberteknikern skulle absolut hamna i en kris. Men han skulle också ta sig ur den. Vi människor kan göra det vi måste för att överleva. Han skulle kanske till och med få en idé, om hur han egentligen vill leva.

Hon menar inte att det inte ska finnas el någonstans.

– Alla behöver inte bo som jag.

Från kläd-junkie till nästan ingen konsumtion alls

Men hon tror att världen skulle vara bättre om fler vågade vika av den utstakade vägen.

– Det är jättesvårt och tar tid, att avvänja sig. Jag var en kläd-junkie förr. Nu köper jag knappt second hand längre. Man måste ha en övertygelse. Jag kan vara ganska radikal, för saker jag tror på. Och tycker att fler borde leva efter sin egen övertygelse, säger Johanna Karlsson.

Off grid-livet: Så har Johanna löst det med

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.