En äldre man med grått hår, iklädd en svart tröja och vit skjorta, sitter vid ett bord i ett modernt kontorsutrymme med glasfönster och vita stolar.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Det är det bästa sättet att bli nikotinfri enligt beroendeforskaren, Fred Nyberg. Foto: Julia Carlbaum/ SVT

Tre frågor om: Laser som metod mot nikotinberoende

Uppdaterad
Publicerad

Lågeffektlaser sägs lindra nikotinberoende genom att stimulera olika triggerpunkter på kroppen. Beroendeforskaren Fred Nyberg på Uppsala universitet svarar på om behandlingen har bäring i vetenskapen i klippet ovan.

Lågeffektlaser kan även användas för smärtlindring, sårläkning samt muskelbesvär och fungerar på liknade sätt som akupunktur.

Mot nikotinberoende sägs lasern dämpa abstinenssymtomen då den riktas mot akupunkturpunkter som ska minska suget efter nikotin.

Det finns även andra sätt att bli kvitt sitt nikotinberoende. Mer om det i klippet ovan.

Dagbok: Sluta snusa

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.