Foto: Privat

Döms för brandbomb mot sparkbanken i Hyltebruk

Uppdaterad
Publicerad

En man dömdes idag för att ha kastat en brandbomb mot Sparbanken i Hyltebruk i juni. Mannen döms till rättspsykiatrisk vård.

Det var natten mellan den 23 och 24 juni som i år som mannen kastade en brandbomb mot Södra Hestra Sparbank i Hyltebruk.

Efter att ha genomgått en psykiatrisk undersökning dömdes han idag till rättspsykiatrisk vård av tingsrätten i Halmstad för försök till mordbrand.

Mannen själv nekar till brott och uppger att han endast var ute efter att åstadkomma en sotfläck på fasaden, vilket han också lyckades med.

Några boende i huset hörde smällen när den brinnande flaskan träffade fasaden och släckte en lilla branden som nedanför med lite vatten. Tingsrätten gör dock bedömningen att det hade varit fara för flera personer som bor i anslutning till banken om elden tagit fyr.

Attacken på banken var en hämnd för att mannen inte beviljades ett lån för att köpa en fastighet. Brottet bedöms såpass allvarligt att det kan leda till fängelse. Däröfr döms mannen till rättpsykiatrisk vård. Han ska också betala skadestånd till banken.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.