En person står på en golfbana och håller en korg med golfbollar.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Hon är iskall”, säger Thomas Lindström som började träna Ingrid Lindblad när hon var i sexårsåldern. Foto: Johanna Heed

Ingrid Lindblads Halmstad-tränare om bragden på LPGA-touren

Uppdaterad
Publicerad

Det var en riktig rysare när Ingrid Lindblad vann LPGA-turneringen i Los Angeles i helgen. Hemma i Halmstad följde tränaren Thomas Lindström nervöst spelet.

– Satt hemma i soffan och svettades, säger han.

Ingrid Lindblad började sin golfkarriär tidigt på Ringenäs Golfklubb i Halmstad. Thomas Lindström har sedan start varit hennes tränare.

– Hon är iskall, det är det enda jag kan säga egentligen.

Hoppas Lindblad kan locka fler tjejer till golfen

Intresset för sporten är stort, men främst bland unga killar. Endast 23 procent av golfspelarna i Sverige är kvinnor. Thomas hoppas att Ingrids framgångar ska locka fler tjejer till golfen.

– Jag hoppas att Ingrid kan skapa en slags effekt i att golf verkar roligt och man kan bli väldigt duktig om man tränar mycket.

En kvinna i vit t-shirt med en pokal

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Ingrid Lindblad vann i LA – se bilder på firandet och från den sista rundan. Foto: Jessie Alcheh

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.