Person simmar i pool bredvid ett barn som håller i en simring.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Det är jätteroligt att det finns de som har ställt upp och utbildat sig till badvakter, så att det finns fortsatt möjlighet till att kunna bada”- hör röster från besökare och badvakterna i klippet ovan. Foto: Eva Danielsson/SVT

Bassängen i Kälarne öppnade igen – bybor utbildade sig till badvakter

Publicerad

Nu simmas, dyks och plaskas det för fullt igen i det återöppnade badet i Kälarne i Bräcke kommun. Och det tack vare att flera bybor utbildat sig till badvakter.

– Det är jättevärdefullt att det har öppnat igen. Vi är här i stort sett varje måndag. Barnen älskar det här, säger Ellen Westlund-Larsson från Vallsjön.

Många invånare i trakterna kring Kälarne blev ledsna när deras bassäng stängde i höstas. Det saknades badvakter. Men då valde flera bybor att utbilda sig till badvakter och jobba ideellt för hålla i gång badet.

– Vi är fem badvakter uppdelat på en vecka var och då tar vi betalt, fixar så det är fint i omklädningsrummen och håller koll på de som är i bassängen, säger Erica Westberg som är en av badvakterna.

– Jag brukar vara här med min son och bada så jag utbildade mig till badvakt för att jag ville att badet skulle vara öppet, säger Erica Westberg, badvakt. Foto: Eva Danielsson/SVT

Badet är populärt

Badet har öppet måndagar och torsdagar. Och det är populärt, runt 60 personer brukar komma och simma. Dessutom är badet en viktig del av aktivitetsutbudet i Kälarne.

– All form av motion, glädje och rörelse är jätteviktigt för barn och unga, säger Monica Danielsson från Hammarstrand.

Lokala företag ställer upp

Lokala företag har engagerat sig i badet och sponsrat badvakterna med t-shirts, vattenflaskor och visselpipor.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.