Farligt föremål i Bergs kommun oskadliggjort – tros vara gammal granat

Uppdaterad
Publicerad

Ett misstänkt föremål hittades i ett mindre samhälle utanför Svenstavik i Bergs kommun.

– Det rör sig inte om något nytt föremål utan det är frågan om en gammal granat av bilderna att döma, säger förundersökningsledare Niklas Stjernlöf.

På måndagen var polisens Nationella bombgrupp på plats och oskadliggjorde granaten.

Det var på söndagen som polisen larmades till platsen. En privatperson som hade varit ute och vandrat i terrängen hade upptäckt ett misstänkt föremål.

– Det är oklart om föremålet ligger nära någon bebyggelse. Vi misstänker inget brott bakom det här, sade förundersökningsledare Niklas Stjernlöf till SVT på måndag förmiddag.

Bombgruppen kallades in

Polisens nationella bombgrupp kallades in som är rutin när misstänkta farliga föremål upptäcks.

– Vi har spärrat av platsen och området är bevakat, säger Niklas Stjernlöf.

Polisens bedömning är att att fyndet inte är kopplat till någon pågående konflikt.

Granaten förstörd

Vid 17-tiden anlände nationella bombgruppen till platsen. En halvtimme senare meddelade polisen att granaten var oskadliggjord och att avspärrningarna hade hävts.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.