Yahye Abdulkadir Ahmed, som är verksamhetschef hos Rädda Barnen, visar runt i de nya lokalerna på Körfältet.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Biljardbord och pingisbord är ett måste” – men det handlar egentligen inte om själva spelandet förklarar verksamhetschef Yahye Abdulkadir Ahmed som visade SVT runt i lokalen. Foto: Lukas Johansson/SVT

Ny fritidsgård öppnar på Körfältet i Östersund – ersätter Citygården

Publicerad

Sedan sommaren 2024 har ingen verksamhet bedrivits på fritidsgården Citygården i Östersund. Men nu öppnas den nya fritidsgården på Körfältet.

Lokalen håller just nu på att göras i ordning men det är en bit kvar. Det finns en tanke med det, berättar Yahye Abdulkadir Ahmed, som är verksamhetschef hos Rädda Barnen – den organisation som kommer driva fritidsgården.

– Vi vill att barnen ska ha stort inflytande på verksamheten så det här ska vi skapa tillsammans.

Vann upphandling

Rädda Barnen var den organisation som vann upphandlingen och de får nu möjlighet att driva fritidsklubb och fritidsgårdsverksamhet på Körfältet. Avtalet gäller för två år, men kan bli förlängt.

– Vi tycker det är bra att vi äntligen kan öppna verksamheten på Körfältet, om än först i temporära lokaler på Körfältsskolan. Vår förhoppning är att våra permanenta och mer ändamålsenliga lokaler inte dröjer alltför länge att färdigställa, säger Annika Berkö, enhetschef för Fritidsgårdarna i Östersunds kommun.

Verksamheten kommer delas upp på två kategorier, en fritidsklubb för de barn som går i årskurs 4-6 och själva fritidsgården som är från årskurs 7 och uppåt. Men under invigningen den första april är alla välkomna.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.