Mönstringen för ungdomar födda 2007 börjar i maj och pågår sedan i ett år.
Totalt i år har Plikt- och prövningsverket kallat 28 184 personer i Sverige till mönstring. Av dom kommer 422 från länet – 288 killar och 134 tjejer.
Cirka 9 000 går vidare till grundutbildning
De som nu fått besked om mönstring är skyldiga att inställa sig. Efter mönstringen kommer cirka 9 000 av dom att väljas ut och genomföra grundutbildningen med värnplikt. Både fysiska och psykiska förutsättningar påverkar bedömningen.
Första utbildningsstart för ungdomar födda 2007 är sommaren 2026.
Kan även skrivas in i utbildningsreserven
Klarar man mönstringen men inte får en utbildningsplats blir man inskriven i utbildningsreserven. Den kan efter ett regeringsbeslut användas för att snabbt kunna skriva in fler personer till grundutbildning.
Har man inte kallats till mönstring men ändå vill göra värnplikten kan man göra en egen ansökan till Plikt- och prövningsverket.
FAKTA OM MÖNSTRING
Så här svarar Pliktverket på fem frågor om mönstring:
Måste man mönstra?
– Ja, du är skyldig att komma till mönstringen även om du inte vill.
Varför har jag inte blivit kallad på mönstringen?
– Det finns en rad olika orsaker till att en person inte blir kallad till mönstring. Vanligast är att personen har en diagnos, sjukdom eller skada.
Vad händer om jag inte klarar mönstringen?
– Har du mönstrat men inte blivit godkänd så har du fullgjort din plikt. Om du vill har du möjlighet att göra en egen ansökan när din spärrtid gått ut.
Kan jag välja att inte göra värnplikt?
– Nej, om du mönstrat och blivit inskriven till en utbildning så är du skyldig att genomföra den.
Hur gör jag om jag läser fyraårigt program?
– Om du läser ett fyraårigt gymnasieprogram eller går om ett år, ska du mönstra när du blir kallad. Om du blir inskriven till grundutbildning, kan du begära uppskov 1 år för att gå klart gymnasiet.
Källa: Pliktverket