Det är Svenska ambassaden i Rom som tagit kontakt med Svenska kyrkan Frösö Sunne Norderö församling där Theres Arvidsson, tillsammans med åtta tärnor och fyra stjärngossar, ska genomföra flera framträdanden på olika platser i Italien.
– Det känns jättespännande och det är ett hedersuppdrag att få åka iväg till Italien som lucia med den här fantastiska kören som vi har blivit, säger Theres Arvidsson.
Lucia för andra gången
För två år sedan skickade Theres Arvidssons lillebror iväg en anmälan om att Theres skulle bli Jämtlands lucia, ett uppdrag hon sedan tilldelades. Tidigare samma år hade deras mamma gått bort i cancer och 2022 samlade Jämtlands lucia in pengar till Cancerfonden.
Vad tror du din mamma skulle tycka om din resa till Italien?
– Jag tror min mamma är jättestolt och jag tror hon kommer vara med mig under hela resan, säger Theres Arvidsson.
SVT Nyheter Jämtland träffade Theres Arvidsson några dagar innan avresan till Italien. Hör mer om hennes förväntningar i klippet ovan.