Arbetsmiljöverket riktar kritik mot för hög stressnivå för personalen på flera avdelningar på länets tre sjukhus. Foto: Johan W Avby/Region Jönköpings län

Arbetsmiljöverket kritiserar hög arbetsbelastning för sjukhusanställda i Jönköpings län

Uppdaterad
Publicerad

Det krävs åtgärder på flertalet vårdavdelningar på länets tre sjukhus. Det slår Arbetsmiljöverket fast efter att ha gjort riktade inspektioner på sjukhusen i Eksjö, Värnamo och Jönköping under våren och sommaren.

En återkommande brist som Arbetsmiljöverket tar är upp är risk för hög arbetsbelastning och stress för de vårdanställda på många avdelningar. Yrkeskategorier som nämns är bland annat läkare, sjuksköterskor, vårdadministratörer och undersköterskor.

Tillsynsmyndigheten riktar även kritik mot att kunskapen hur man förebygger och hanterar hög arbetsbelastning är bristfällig hos arbetsledningen på en del avdelningar.

– Vår uppfattning är att chefer är väl förtrogna med det systematiska arbetsmiljöarbetet, men välkomnar Arbetsmiljöverkets arbete och ser det som en viktig del i att ständigt utveckla och förbättra vår verksamhet, säger Micael Edblom, sjukvårdsdirektör för psykiatri, rehabilitering och diagnostik.

Länge sedan medarbetarenkät genomfördes

Det framkom vid flera av inspektionerna att man i regionen inte undersökt arbetsbelastningen via någon medarbetarenkät sedan 2019. Hösten 2023 ska däremot en ny enkät skickas ut till regionanställda.

– Det verksamhetsnära och kontinuerliga arbetsmiljöarbetet har under pandemiåren prioriterats framför en större och regionövergripande medarbetarenkät. Det har samtidigt planerats för att en sådan ska genomföras efter pandemin, något som kommer att ske under hösten, säger Micael Edblom.

Arbetsmiljöverket kommer under hösten att följa upp vilka åtgärder som vårdavdelningarna gjort.

Handlingsplan för akuten

Efter Arbetsmiljöverkets kritik mot akuten på länssjukhuset Ryhov i Jönköping i vintras, har regionen lämnat in en handlingsplan för att förbättra arbetsmiljön. Den innehåller bland annat utbildning för personalen, längre dygnsvila och riskbedömning av lokalerna. Men personalen tror inte att det räcker.  Mer om det i klippet:

Jennie Barona i en sjukhuskorridor.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör vad Jennie Barona, skyddombud på akuten i Jönköping, tycker om regionens handlingsplan för att komma tillrätta med arbetsmiljöproblemen. Foto: Gustaf Söderström/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.