Bilden är tagen efter att stormen Alfrida drog in över Sverige 2019. Foto: Tomas Oneborg/SvD/TT

Många hushåll i Jönköpings län är strömlösa

Uppdaterad
Publicerad

Det har blåst och snöat i Jönköpings län under natten mot torsdagen och flera träd har lagt sig över mindre vägar. 200 av Eons kunder var vid 9-tiden utan ström.

Flera hushåll saknar ström efter att ett nytt oväder drog in över delar av länet under natten mot torsdagen.

Det är främst boende i Jönköping, Nässjö och Eksjö kommun som är drabbade. Det här är den andra stormen på bara några dagar.

– Situationen är bekymmersam, då träden står skört efter måndagens storm. Att vinden drar in från nordväst förvärrar situationen. Trädens rötter är mycket svagare mot norr och träd som redan lutar faller avsevärt lättare vid kraftiga vindbyar, säger Peter Hjalmar, regionchef syd på Eon.

Flera nedfallna träd

På väg 993 utanför Gränna blåste ett träd över vägbanan vid 6-tiden.

Även på flera mindre vägar i Tranås och Lekeryd har träd blåst ned över vägen under natten. Oklart hur det ser ut just nu.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.