Eva Blomquist är förvaltare av studentbostäder på Råslätt i Jönköping. Hon visar in oss i ett av alla de rum som nu stor tomma.
– Vi brukar ha mest internationella studenter men på grund av coronapandemin är de många som inte kommer. Det är jättetråkigt att det inte blir fullt, säger hon.
Av totalt 600 rum på Råslätt är närmare 100 fortfarande inte uthyrda. Enligt Jönköping University är det ungefär hälften så många internationella utbytesstudenter som planerar att komma som i vanliga fall.
Fler sökande
5676 personer är antagna till Jönköping University inför höstterminen. Det är drygt 900 fler än hösten 2019.
I slutet av augusti släpper SFS, Sveriges förenade studentkårer, årets rapport om bostadssituationen i landet. Som det ser ut nu är läget något bättre än i fjol, då det tog mellan 6 och 12 månader att få ett förstahandskontrakt.
– Vi har en ganska balanserad tillgång i år, säger Susanna Grahn, bostadsansvarig på Jönköping University.
På Jönköpings studentkår menar man att det är svårt att på förhand säga hur bostadssituationen blir innan terminen dragit igång.
– Jag ser en liten risk för en förskjuten kris när många har svårt att hitta bostäder längre fram i höst istället, säger Sophia Fröberg, Liljenberg, ordförande för Jönköpings studentkår.