Tvådelad bild. Vänster: stor, ihålig trädstam i skogen. Höger: person i vit tröja gestikulerar.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör SVT:S reporter förklara i klippet vad kommunen riskerar för straff. Foto: Ebba Öberg/SVT

Hundraåriga ekar fällda i Tranås – kommunen polisanmäld

Publicerad

I december förra året sågade Tranås kommun ner ett 20-tal ekar i Ekbergsparken – av misstag. Nu har händelsen polisanmälts av Länsstyrelsen.

Efter att Naturskyddsföreningen i Tranås fick in ett anonymt tips om att hundraåriga ekar sågats ner i Ekbergsparken, ett Natura 2000-område, utreddes händelsen av både Länsstyrelsen och Tranås kommunen.

Enligt Mikael Åhman, park- och griftegårdschef, är den interna utredningen klar.

Ekarna i Tranås

– Enheten har på egen inrådan gjort felaktiga bedömningar om vad som klassificeras som riskträd, vilket har gjort att ca 25 äldre döda träd varav merparten är klassade som skyddsvärda träd, har avverkats utan kontakt med tillsynsmyndigheten länsstyrelsen, säger han.

Polisanmält

Det misstänka miljöbrottet är polisanmält och utreds nu av åklagare. Enligt Jan Olof Andersson, åklagare vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål, är detta dock inget ovanligt brott.

– Misstanke om brott finns och utredning pågår, säger han till SVT.

Se klippet och hör SVT:s reporter berätta vad som händer nu – och vad kommunen riskerar för straff.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Ekarna i Tranås

Mer i ämnet