I klippet får du hänga med på den populära julmarknaden dit folk köade för att få komma in.
– Det är härlig julstämning och bra musik, säger Viktoria Eklund som SVT Nyheter Jönköping möter inne på Rosenlunds herrgård.
Räknar besökare
Första timmen letade sig cirka 350 person till julmarknaden och Anna Lax, enhetschef på tekniska kontoret som sköter driften av den anrika herrgården, stod dörrvakt för att se till att inte för många befann sig inne i lokalerna samtidigt.
– Ja, det är roligt att så många kommer hit. Det är en jämn ström av besökare, säger hon samtidigt som hon med ett räkneverk i handen håller koll på hur många som finns inne i herrgården.
Varefter besökare kommer ut från julmarknaden släpper hon in nya som står i kön utanför.
– Det är trevligare att det är mycket folk än för lite, säger Sara Joman som tillsammans med sina barn står vid ett bord och dekorerar apelsiner med nejlikor och röda sidenband.