Liberalernas partiledning berättade under fredagen på en presskonferens att de tar initiativ till att göra en lagändring som skulle göra det förbjudet för partier att föra ut sina budskap via anonyma konton på sociala medier. Syftet är att stoppa partier från att anonymt sprida budskap, eller göra reklam.
”Måste upphöra”
Jimmy Ekström, länsordförande för Liberalerna i Jönköpings län, tycker att det är ett bra förslag, men menar att det inte är tillräckligt för att partiet ska kunna fortsätta samverka med Sverigedemokraterna inom Tidösamarbetet.
– Sverigedemokraterna måste här och nu upphöra med sina anonyma konton och det arbetssättet. Och det beskedet har vi inte ännu inte fått, tvärtom så har de inte visat någon självkritik, säger Jimmy Ekström (L).
Hur stort är stödet inom Liberalerna för att Sverigedemokraterna måste stänga ner sina konton för att Tidösamarbetet ska kunna fortsätta?
– Jag uppfattar att stödet för det är stort bland medlemmar, förtroendevalda och hela partiorganisationen, säger Jimmy Ekström.
En av de liberala politiker i Jönköping som vill avsluta samarbetet med Sverigedemokraterna helt efter Kalla faktas avslöjande, är kommunpolitikern Stig-Arne Tengmer – hör mer i videoklippet.
KALLA FAKTAS AVSLÖJANDE OM SVERIGEDEMOKRATERNAS ”TROLLFABRIKER”
TV4:s granskande program Kalla Fakta har under flera månaders tid gjort ett så kallat ”Wallraff”: En reporter har med dold kamera jobbat för mediekanalen Riks och Sverigedemokraternas kommunikationsavdelning, och dokumenterat verksamheterna inifrån.
I deras granskning framkommer bland annat att SD:s kommunikationsavdelning haft 23 konton på Youtube, Facebook, Instagram och Tiktok, utan att det framgår att de drivs av partiet.
På kanalerna har man publicerat inlägg som både kritiserar politiska motståndare och de andra Tidöpartierna.