Efter tisdagens skolskjutning i Örebro har polisen från region öst erbjudit sin hjälp till polisen i region Bergslagen.
– Vi har förstärkt med ett antal resurser med olika kompetenser för att bistå region Bergslagen, bland annat med det trygghetsskapande arbetet, säger Mats Pettersson, presstalesperson på Polisen.
Räddningschef Samuel Nyström i Jönköpings kommun har också, enligt uppgift till SVT, erbjudit att hjälpa till med POSOM-insatser.
Flaggas på halv stång
Statsminister Ulf Kristersson beskriver attentatet som ”den värsta masskjutningen i svensk historia”. Han har uppmanat om sorgeflaggning i hela Sverige till stöd för de drabbade, vilket bland annat Vetlanda och Sävsjö kommun har meddelat att de gör.
”Jag vill med dessa rader uttrycka delad sorg med övriga i vårt land och mina tankar går till Örebro och de drabbade, deras nära och kära och alla som på något sätt drabbats av händelsen. Vi flaggar idag på halv stång vid Kommunalhuset”, skriver Therese Petersson (KD), kommunstyrelsens ordförande i Sävsjö, i ett mejl till SVT.
Skolskjutning i Örebro
Expert: Känner sig utstötta och fascineras av våld
Johan Höglund är chef för insatsstyrkan i Bergslagen och har tidigare arbetat strategiskt mot terrorism och skolattacker.
Han säger att det viktigaste för att förhindra dåd likt det i Örebro är att lokala myndigheter har ett bra och välfungerande samarbete.
– Att vi delar information mellan de lokala samhällsaktörerna och på så sätt skapar oss en så bra bild som möjligt av en eventuell gärningsperson.
Polisen har tidigare sagt att den misstänkte gärningsmannen, som är avliden, inte var känd av polisen sedan tidigare. Motivet är inte heller klarlagt.
Höglund säger att forskning pekar på ett antal riskfaktorer som varit återkommande för gärningspersoner som begår liknande dåd som skjutningen på komvuxskolan i Örebro.
– Det är personer som ofta känner sig utstötta, ensamma, lider av någon form av psykisk ohälsa, har en stor fascination för våld och ofta konsumerar mycket våld.
Arvid • När är den nationella tysta minuten?
Hej Arvid!
Vid lunchtid på onsdagen skrev regeringen att den kommer att "hållas senare" i ett pressmeddelande. Vi vet tyvärr inte mer än så i nuläget.
Margit Söderström • Kommer minnesstunden i kyrkan att sändas live? Margit Gävle
Hej Margit!
Ja, vi kommer att sända den här på sajten och på SVT Play med start 15.00.
Mina flydde från skolskytten: ”Han följde oss”
Mine Demir studerade svenska som andraspråk på Campus Risbergska. Hon väntade på att hennes lektion skulle börja utanför ett klassrum när hon hörde det första skottet.
– Vi blev chockade, säger hon.
Hon berättar att folk började springa mot utgången i panik.
– Det var så trångt.
Se Mine berätta om händelsen i klippet ovan.
Drottning Silvia: Var tog det fina Sverige vägen?
Drottning Silvia säger att hon precis som kungen är bestört över dådet och att hon tänker på de drabbade och deras familjemedlemmar.
— Jag har en stor önskan till hela svenska folket. Var tog det fina Sverige vägen? Jag vill verkligen be alla att hjälpa till att bygga upp det igen. Att stärka, jag vill inte säga ryktet, men namnet. Vad det innebär att vara svensk, säger hon.
Partiledarna som närvarar på minnesgudstjänsten
Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M) kommer båda att närvara vid minnesgudstjänsten i S:t Nicolai kyrka i Örebro eftermiddag.
Dit kommer även Johan Pehrson (L) och Muharrem Demirok ( C). Men flera andra partiledare har förhinder.
Nooshi Dadgostar (V) befinner sig i Bryssel på ett möte och inte heller någon av Miljöpartiets språkrör kan närvara på minnesgudstjänsten, meddelar MP:s presstjänst. Likt Vänsterpartiet ska partiet istället ha lokala representanter på plats.
Jimmie Åkesson (SD) kommer inte heller han att närvara vid gudstjänsten. Ebba Busch (KD) ännu inte lämnat något besked.
Gudstjänsten sänds här och på SVT Play med start 15.00.
Kungen på plats: "Måste förstå det här illdådet"
Strax efter klockan 14 på onsdagen anlände kungen, drottningen och statsministern Ulf Kristersson (M) till Campus Risbergska i Örebro. Efter att ha lagt blommor utanför vuxenskolan talade kungen med journalister:
– Vi är alla bestörta och chockade. Det har skett på många platser i världen och nu har det skett här. Vi måste försöka förstå det här illdådet. Vi tänker på dem som råkat ut för det, de omkomna och deras anhöriga. Skolledningen och alla elever, sa kungen.
12-åriga Doris och Denise hörde skotten
Doris och Denise, 12 år, går i Karlsundsskolan i Örebro. De hade utedag och var på väg tillbaka till skolan som ligger nära Campus Risbergska vuxenutbildning, när de hörde ljuden av skott.
– Jag tänkte inte så mycket, jag tänkte bara "spring", säger Doris.
– Jag tänkte att de skulle komma till oss och skjuta också. Så jag blev väldigt rädd, säger Denise.
Se flickorna berätta om händelsen för Lilla Aktuellt i klippet ovan.