– När vi har ett samarbete och en förening vill bidra med sitt engagemang och vi vara rädda om det, säger Kristdemokraternas gruppledare Samuel Ek. Foto: Ulrika Wänkkö / SVT

Oppositionen i Luleå tycker det går för fort

Uppdaterad
Publicerad

Hela oppositionen menar att det är fel att stänga härbärget redan i februari, mitt i den kalla vintern. Socialdemokraterna anser dock att det finns gott om tid att ta fram en plan på hur man ska jobba framöver.

Den första februari upphör det ekonomiska stödet till natthärbärget i Luleå, det har socialdemokraterna beslutat i socialnämnden med stöd av moderaterna.

– Vi vill arbeta mer långsiktigt med gruppen bostadslösa Luleåbor. Det finns gott om tid att bygga upp en ny verksamhet fram till den första februari, säger socialnämndens ordförande Bodil Wennerbrandt Sevastik (S).

Hemlösa i Luleå

Borde vänta

Den samlade oppositionen reserverade sig mot beslutet i socialnämnden:

– Det är för kort tid att stänga härberget redan 1 februari. Istället borde natthärbärget ha fått finansiering för sex månader så som tidigare vintrar så att man att man kan arbeta upp verksamheten för den här gruppen parallellt under tiden, säger vänsterpartiets Jenny Josefsson.

Saknas plan

Kritiken är också skarp från delar av oppositionen som menar att det helt saknas en plan för framtiden för den grupp som nyttjat härbärget.

– De har inte visat på någon plan. Det är väldigt märkligt att man lägger ner något som fungerar men inte redovisar någon plan för hur man ska jobba i framtiden.

– Vi kommer att presentera en plan på nämnden 24 september, säger Bodil Wennerbrandt Sevastik (S).

I oktober tar kommunfullmäktige ställning till frågan.

I videon hör socialnämndens ordförande och KD:s gruppledare komma med sina argument.

Fakta Natthärbärget i Luleå

Härbärget funnits i den nuvarande formen i tre vintrar.

Man har haft öppet under vinterns sex kallaste månader, från november till april.

Verksamheten startades efter ett beslut i fullmäktige 2016

Härberget har fått bidrag från kommunen på 1,8 miljoner kronor per säsong

Ifjol hade man 1156 övernattningar.

Bland de övernattande finns såväl Luleåbor, personer på tillfälligt besök samt EU-migranter

18 procent av övernattningarna har skickats dit av socialtjänst eller polis.

EU-migranter har kunnat få en säng i mån av plats.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Hemlösa i Luleå

Mer i ämnet