De äldre har haft hjälp av olika slag i sitt hem, men någon kartläggning av brandskyddet har aldrig gjorts.
-Det här är ett allt större problem när kommunen vill att fler ska kunna bo kvar i sina egna bostäder, säger brandingenjör Kaj Nyström i Boden.
Den senaste dödsfallet inträffade den första januari i år då en sängliggande man brändes inne i sin lägenhet i centrala Boden.
Det fallet har anmälts till socialstyrelsen på grund av bristande tillsyn.
-Han låg och rökte i sängen när det började brinna. Han kom inte därifrån och ropade på hjälp, men ingen kunde höra honom i tid, berättar Kaj Nyström.
Flera dödsbränder
Tidigare dog en äldre man i centrala Boden i slutet av 2009. Efter det ytterligare två dementa kvinnor i Unbyn och i Vittjärv år 2011 respektive 2010.
För att vända utvecklingen har räddningstjänsten nu satt ihop en arbetsgrupp som ska förbättra brandskyddet för de äldre som har någon form av bostadsanpassning.
Målsättningen är att ingen ska behöva dö i en brand på grund av dåligt brandskydd.
-Man måste även titta på brandskyddet när man gör en bostadsanpassning. Man kan till exempel sätta in en portabel sprinkler för dom som röker för att minimera riskerna, säger Kaj Nyström.