Foto: TT

Facket vill ha kollektivavtal – Facebook hänvisar till PR-byrå

Uppdaterad
Publicerad

Fackförbundet Unionen har inte lyckats få kontakt med någon ansvarig för Facebooks serverhallar i Luleå för att diskutera ett kollektivavtal.

– Vi har inte hittat någon lokal represetant som vi kan diskutera ett kollektivavtal med och det tycker vi är lite underligt, säger Ulf Solhall, tf regionchef för Unionen Norrbotten.

Därför har facket skrivit till Facebooks europakontor i Dublin för att få veta vem som ansvarar för serverhallarna.

Saknar svenska modellen

– Faceboooks personalavdelning i Europa sitter i Dublin och jag har skrivit att vi behöver få kontakt med någon ansvarig som kan diskutera det här med oss. Det var för två veckor sedan och vi har inte fått något svar ännu, säger Ulf Solhall.

Unionen vill att den svenska modellen ska gälla på svensk arbetsmarknad och att företag inte ska konkurrera med löner och arbetsvillkor. Speciellt som koncernen fick 103 miljoner kronor i statligt stöd i samband med etableringen.

Skriver till Europakontoret

Men Facebook, som driver två stora serverhallar i Luleå, har inget kollektivavtal och därför har facket försökt få kontakt med en ansvarig person för att förhandla om det.

Det arbetet har hittills varit resultatlöst.

Inget att tillägga

Joel Kjellgren är visserligen platschef i Luleå, men han vill inte uttala sig i frågan, utan hänvisar i stället till en PR-byrå i Stockholm som sköter Facebooks kontakter utåt.

”Tack för erbjudandet. Vi har inget att tillägga i dagsläget, men jag återkopplar om det skulle vara så.” skriver Frida Löwengren, Northern Link PR, som svar på SVT Nyheter Norrbottens frågor. 

Men Unionen kämpar vidare med frågan.

– Jag har sökt platschefen Joel Kjellgren för att lämna över ett förslag till ett kollektivavtal till honom, men vi har inte lyckats nå varandra rent fysiskt, säger Ulf Solhall.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.