Gå direkt till textinnehållet
Raket i omloppsbana ovanför jorden, kopplad till Försvarets rymdförmåga.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Försvarets rymdförmåga utvecklas – hör Lennart Poromaa, platschef vid Esrange. Foto: SSC Space

Försvaret ska skicka upp egna satelliter från Esrange

Publicerad

SSC Space har tecknat avtal med Försvarets materielverk om att etablera satellituppsändningsförmåga från Esrange Space Center. Värdet på avtalet är 209 miljoner kronor och satsningen är till för att utveckla Sveriges rymdförmåga.

Avtalet omfattar system och infrastruktur som säkerställer skydd, tillgänglighet och genomförande av satellituppsändningar för Försvarsmakten samt dess partners och allierade.

– Det här avtalet är ett viktigt steg i utvecklingen av Sveriges och Europas rymdförmåga. Genom att bygga upp en nationell satellituppsändningskapacitet från Esrange stärker vi både Sveriges och Europas tillgång till rymden, säger Charlotta Sund, vd och koncernchef för SSC Space.

Rymdbasen Esrange i Kiruna

Utveckla Sveriges rymdförmåga

Satsningen är en del av regeringens beslut från 2023 att tilldela Försvarsmakten cirka en miljard kronor fram till 2032 för att utveckla Sveriges rymdförmåga.

Beslutet omfattar bland annat förbättrad rymdlägesbild, utbyggnad av infrastrukturen på Esrange i samarbete med SSC Space samt möjligheten för Försvarsmakten att genomföra flera satellituppsändningar.

– Vi siktar på att skjuta upp första satelliterna 2028, säger Lennart Poromaa, platschef Esrange.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Rymdbasen Esrange i Kiruna

Mer i ämnet