Delad bild. Vänster: person intervjuas utomhus. Höger: En illegal fälla på ett träd.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Fällor fick naturbevakare att fatta misstankar – hör Martin Jonsson, länsstyrelsen. Foto: Samar Kurdi/SVT, Länsstyrelsen i Norrbotten

Fällor gillrade för järv beslagtagna i Arjeplog

Uppdaterad
Publicerad

Naturbevakare på länsstyrelsen har upptäckt illegala mårdfällor i Arjeplogs kommun. Fällorna misstänks vara gillrade för den skyddade järven.

Fällorna, som var tre till antalet, upptäcktes i början av mars i ett område där det regelbundet förekommer järv. När fällorna, som var avsedda för mård, upptäcktes hade flera felaktig konstruktion.

– Vissa saknade gavel och var öppna mot själva slagfällan. För mård ska slagfällan vara skyddad så att andra större djur inte kan ta sig in i fällan och skadas, säger Martin Jonsson, chef för länsstyrelsens fältenhet.

Det är tillåtet att jaga mård med fälla under perioden 1 september till 31 mars – men då ska Naturvårdsverkets villkor uppfyllas.

Ingen DNA-träff

– Med tanke på djurarterna i området så går det inte att utesluta att avsikten var att komma åt järv, en strikt skyddad art. En fälla ska märkas med jägarens kontaktuppgifter och det var inte gjort, säger Jonsson.

Fällorna är tagna i beslag men polisen har lagt ner förundersökningen om grova jaktbrott.

– Vi har topsat fällorna men inte fått någon DNA-träff och eftersom vi inte har någonting att gå på så har ärendet lagts ner, säger miljöbrottsutredare Patrik Åström.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.