En person står i en korridor bredvid en rad blåa förvaringsskåp, och en hund hoppar mot skåpen. Personen bär en mörk jacka och har en radio på axeln, och hunden verkar vara tränad för sökarbete.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Border collien Essy söker av skåp, toaletter och klassrum i rasande fart på NTI-gymnasiet i Luleå. Foto: Randi Gitz /SVT

Narkotikasök på Luleås skolor ger trygghet

Publicerad

På NTI gymnasiet jobbar border collien Essy snabbt med att söka av toaletter, elevskåp och klassrum.

– Att ha förebyggande narkotikasök på skolan skapar en tryggare miljö, säger Sofia Aspling Sjöberg, lärare på skolan.

Luleå kommun har med hjälp av polisen sökt igenom alla kommunala högstadieskolor och gymnasium med narkotikahund.

– Hittills har man gjort hundsök vid alla gymnasieskolans enheter samt alla kommunens 7-9 skolor med resultatet att man inte påträffat någon narkotika, säger Fredrik Bruhn (S) ordförande i arbetsmarknads- och gymnasienämnden vid Luleå kommun.

Gratissök på NTI

Hundförarna Isabella Röger och Ulrika Börlin är inte poliser utan privata aktörer. De har under träningen av hundarna sökt igenom NTI-gymnasiet utan kostnad.

– Vi är inte naiva, vi vet att det förekommer droger bland ungdomar, så kan vi få hit narkotikahundar som söker av är det jättebra, säger Sofia Aspling Sjöberg, lärare vid NTI-gymnasiet.

Inte samma befogenheter som polis

Förebyggande narkotikasök betyder att man med jämna mellanrum kollar av lokalerna med hund. Om hunden markerar att den hittar något så måste rektorn tillkallas som i sin tur får kalla på polis. De får inte söka på en människa.

Sökandet är inte bara för syns skull utan hunden Essy har verkligen en vass nos och stor arbetslust. Hundföraren berättar om ett blandat fynd som hittades utomhus. Essy sökte i cirka fyra minuter och hittade en påse under en bod:

– När vi lyste med lampa och grävde fram påsen visade den sig innehålla en blandning av bland annat magic mushrooms, anabola steroider och amfetamin, säger Isabella Röger.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.