Så ska kommunen lösa det utan härberget

Uppdaterad
Publicerad

Beslutet att lägga ner härberget i Luleå väntas tas på måndag av kommunfullmäktige och socialnämnden har nu på sig till februari att ta fram en ny lösning. Kommunens plan är att fokusera på med individanpassning och hitta långsiktiga boenden.

Sedan 2017 har härberget i Luleå funnits och haft öppet från november till april, men på måndag väntas kommunfullmäktige klubba igenom att det ska upphöra och kommunen ska själv hitta andra lösningar. Luleå kommun har 10 tillfälliga boendeplatser, 8 tidsbegränsade träningslägenheter och 20 lägenheter som är mer fasta boendeformer och räknar med att kunna ge alla som behöver tak över huvudet.

– Är man i akut behov av tak över huvudet så ska vi tillgodose det, säger Anna Saxin, verksamhetschef vid Luleå kommun.

Det nya arbetssättet som föreslås starta i februari ska fokusera mer på uppsökande och förebyggande arbete.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Hemlösa i Luleå

Mer i ämnet