För att skydda renarna ansöker Semisjaur-Njarg sameby om skyddsjakt på åtta järvar i Norrbotten. Foto: Hasse Holmberg

Sameby i Norrbotten vill skjuta bort åtta järvar

Uppdaterad
Publicerad

Semisjaur-Njarg sameby har ansökt om skyddsjakt till länsstyrelsen i Norrbotten. Samebyn vill skjuta bort åtta järvar för att skydda renhjordarna, det rapporterar tidskriften Svensk jakt.

Samebyn som har flera tusen renar i området anser att störningen från rovdjuren kan få stora konsekvenser för rennäringen i området.

Enligt Svensk jakt skriver samebyn i bland annat detta i skyddsjaktsansökan:

”Ett rovdjursangrepp mot så stora samlade renhjordar får via dominoeffekten stora konsekvenser att återta kontrollen”.

”Förlusterna oacceptabelt hög”

Semisjaur-Njarg sameby menar att flera veckors renskötselarbete kan spolieras. I ansökan hänvisar de också till att en fjärdedel av Norrbottens järvstam finns i deras område.

”Förlusterna och störningarna ligger på oacceptabelt hög nivå”.

Länsstyrelsen i Norrbotten har ännu inte fattat något beslut i ärendet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.