”Dagligen ringer intresserade och hör sig för, men just nu får jag hänvisa till våra privata hyresvärdar”, säger Ulrika Rosenberg, teknisk sekreterare på Fagersta kommun i en information på kommunens hemsida.
Kommunalrådet Stig Henriksson (v) tycker att det hela är positivt. Han menar att det i kommunen som helhet finns det tillräckligt med tomma lägenheter, kommunen behöver inte äga alla hyresrätter, säger han i samma information.
Fagersta kommunen har idag drygt 160 lägenheter. Kommunen planerar för ett flerfamiljshus i centrum med cirka 20 lägenheter.
I Västmanlands län finns det inga kommuner som idag anser sig ha brist på bostäder. I Örebro län råder det bostadsbrist i Lekeberg, Hallsberg, Kumla, Askersund, Nora och Lindesberg, enligt Boverkets uppgifter.