I närheten av bron i Hällefors kommun ska kvinnan ha hittats död. Foto: Mikko Lindskog/SVT

Man häktad misstänkt för mord på kvinna i Hällefors kommun

Uppdaterad
Publicerad

I helgen hittades en kvinna död i Hällefors kommun. En man greps samma dag – och nu häktas han på sannolika skäl misstänkt för mord.

Det var på lördagen som kvinnan hittades död utomhus i kommunen. Den kvällen anhölls en man i 50-årsåldern misstänkt för mord. På tisdagen häktades han misstänkt på sannolika skäl för brottet – den högre misstankegraden.

Polisens teori är att kvinnan är den som varit försvunnen sedan början av december. Enligt häktningsframställan ska det misstänkta mordet ha skett runt den tiden.

Grusväg över bro i soligt skogslandskap med sjö till höger.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
SVT:s reporter var på plats dagen efter kvinnan hittades död. Hör mer om vad som hade hänt i klippet. Foto: Mikko Lindskog/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.