Foto: Andreas Ericson/SVT

Nu lackar det mot jul igen – och julmarknaderna drar igång

Uppdaterad
Publicerad

Det är slutet på november, de första snöflingorna har sedan länge fallit och smält bort. Och i dag är det premiär för flera olika julmarknader i länet.

Vissa går på en, andra flera stycken och ytterligare några besöker ingen alls. Oavsett vad man tycker om julmarknaderna så är deras tid nu här.

Under lördagen öppnar flera olika marknader upp sina dörrar, bland annat Ladan 1917 i Glanshammar, Frövifors pappersbruksmuseum och Knutsbols hembygdsgård i Degerfors.

På söndag drar även Siggebohyttans Bergsmansgård i Nora igång och Wadköping i Örebro.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.